Regulamin świetlicy
§ 1
Postanowienia ogólne
1. Podstawą prawną funkcjonowania świetlicy szkolnej jest Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. PRAWO OŚWIATOWE .
2. Świetlica jest integralną częścią szkoły - w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz w programie wychowawczo - profilaktycznym szkoły.
3. W świetlicy zadania realizowane są według rocznego planu pracy i tygodniowego rozkładu zajęć opracowanego w oparciu o roczny plan pracy szkoły.
4. Regulamin świetlicy opracowywany jest co roku przez wychowawców świetlicy (modyfikowany w miarę potrzeb) na początku każdego roku szkolnego i zatwierdzany przez dyrektora szkoły.
5. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych.
6.Liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25.
§ 2
Cele i zadania świetlicy
1. Cele świetlicy:
2. Do zadań świetlicy należy:
§ 3
Funkcjonowanie świetlicy szkolnej.
1. Nadzór nad świetlicą sprawuje dyrektor szkoły.
2. Ze świetlicy szkolnej korzystają uczniowie klas I – VIII w tym dzieci dowożone BUSEM miejskim.
3. Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy codziennie w godz. 6.30-17.00.
4. Kwalifikacja uczniów do świetlicy odbywa się na podstawie poprawnie i kompletnie wypełnionych kart zgłoszeń, które wypełniają rodzice/opiekunowie. Zawarte w karcie informacje stanowią podstawę przyjęcia dziecka do świetlicy oraz służą zapewnieniu mu bezpieczeństwa.
Karta zgłoszenia do świetlicy zawiera podstawowe dane dotyczące:
5. W przypadku zmiany wcześniejszych ustaleń rodzic zobowiązany jest do jak najszybszego poinformowania o tym wychowawców świetlicy i złożenia stosownego oświadczenia.
6. Wychowawca nie zastosuje się do ustnych informacji przekazanych przez dziecko. Każda nowa decyzja rodzica/opiekuna musi być przekazana w formie pisemnej z datą i podpisem.
7. Wychowawcy nie odpowiadają za dziecko, które samodzielnie opuściło teren szkoły w czasie kiedy powinno przebywać w świetlicy szkolnej.
8. W świetlicy mogą przebywać uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, jednak tylko w godzinach ich trwania.
9. Dzieci przebywające w świetlicy spożywają obiad o godzinie 11.25 pierwsze, drugie i trzecie klasy, 12.30 oraz 13.35 klasy starsze (w czasie trwania długich przerw obiadowych). Pozostałe dzieci spędzają czas pod opieką nauczyciela wychowawcy świetlicy.
10. Świetlica w SPS nr 15 w Rudzie Śląskiej ma do dyspozycji jedno pomieszczenie w godzinach od 6.30 do 17.00. Zajęcia mogą odbywać się również na świeżym powietrzu oraz boisku szkolnym. Podczas wszystkich zajęć jest obecny wychowawca świetlicy.
11. Wychowawcy świetlicy otaczają szczególną opieką dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce i zachowaniu.
12.Do świetlicy uczniowie przychodzą w obuwiu zmiennym.
13. Odpowiedzialność nauczyciela – wychowawcy świetlicy za ucznia rozpoczyna się z chwilą przyprowadzenia go do świetlicy i zgłoszenia tego faktu nauczycielowi świetlicy.
14. Uczniowie na swoje zajęcia udają się samodzielnie, a godziny ich wyjścia są im przypominane przez nauczycieli, wychowawców świetlicy za wyjątkiem indywidualnych przypadków dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
15.Korzystanie przez uczniów przebywających w świetlicy z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych np.: smartwatch, mp3, jest zabronione.
16. Wychowawcy świetlicy dokonują oceny zachowania uczniów zgodnie z kryteriami zawartymi w Statucie Szkoły .
17.Oceny zachowania uczniów podczas pobytu w świetlicy szkolnej uwzględniane są przez wychowawcę klas przy wystawianiu oceny półrocznej/rocznej.
18. Uczniowie odbierani są ze świetlicy przez rodziców/opiekunów lub osoby przez nich upoważnione na piśmie.
19. Jeżeli uczeń odbierany jest przez rodziców/opiekunów lub osoby przez nich upoważnione zaraz po lekcjach, a zapisany jest do świetlicy, osoba odbierająca ucznia jest zobowiązana do zgłoszenia wcześniejszego odbioru dziecka wychowawcy świetlicy.
20. Dziecko odebrane przez rodzica/opiekuna, czy osobę upoważnioną ze świetlicy szkolnej nie może być przyjęte powtórnie tego samego dnia.
21. Świetlica wymaga pisemnych upoważnień w przypadku:
22. Rodzice/ opiekunowie są zobowiązani do przestrzegania godzin pracy świetlicy szkolnej i punktualnego odbierania uczniów po skończonych zajęciach (zgodnie z zapisem w karcie zgłoszenia świetlicy).
23. W razie nieodebrania ucznia ze świetlicy w godzinach jej pracy, w przypadku braku kontaktu z rodzicami/opiekunami dziecka może zostać przekazane pod opiekę odpowiednim organom – Policji i umieszczone w Policyjnej Izbie Dziecka.
24. O bieżących zwolnieniach ucznia z zajęć świetlicowych wychowawcy świetlicy będą powiadamiani przez rodziców/opiekunów, wychowawców klas lub innych nauczycieli naszej szkoły.
25. Zgoda rodzica/opiekuna na samodzielne powroty ucznia do domu wyrażona telefonicznie nie będzie brana pod uwagę przez nauczyciela świetlicy.
26. Za rzeczy zniszczone przez dziecko odpowiada rodzic/opiekun prawny.
27. Za rzeczy przynoszone przez dzieci, świetlica nie ponosi odpowiedzialności.
§ 4
Zasady postępowania wobec rodziców/opiekunów/osób upoważnionych zgłaszających się po odbiór dziecka w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających.
1. Nauczyciel, który podejrzewa, że po dziecko zgłosi się rodzic/opiekun będący pod wpływem alkoholu/środków odurzających, ma prawo odmówić wydania dziecka ze świetlicy szkolnej. W żadnym wypadku nie należy powierzać opieki nad dzieckiem takiej osobie.
2. Nauczyciel zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby dziecko zostało odizolowane od rodzica/opiekuna prawnego i pozostało pod opieką nauczyciela i niezwłocznie powiadamia o sytuacji wychowawcę klasy, pedagoga szkolnego, psychologa, dyrektora.
3. Nauczyciel podejmuje próbę skontaktowania się z drugim rodzicem/opiekunem lub osobami pełnoletnimi wskazanymi przez rodziców w upoważnieniu do odbioru dziecka.
4. Jeżeli osoba nietrzeźwa lub pod wpływem środków odurzających odmawia opuszczenia szkoły i żąda wydania dziecka twierdząc, że nie znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, musi to udowodnić ( poddać się dobrowolnie badaniu alkomatem przez policję wezwaną uprzednio przez pracownika szkoły za zgodą dyrektora szkoły).
5. W przypadku agresywnego zachowania rodzica/opiekuna, nauczyciel natychmiast powiadamia policję.
6. Jeżeli badanie potwierdzi podejrzenia pracowników szkoły, a ponadto nie można skontaktować się z innym opiekunem dziecka, należy powiadomić odpowiednie instytucje uprawnione do opieki nad dzieckiem w w/w sytuacji (Pogotowie Opiekuńcze).
7. W przypadku, gdy sytuacja zdarza się kolejny raz dyrektor powiadamia o zdarzeniu Sąd Rejonowy – Wydział Rodzinny i Nieletnich, a także terenowy Ośrodek Pomocy Społecznej.
8. Nauczyciel sporządza notatkę służbową z przebiegu zdarzenia.
§ 5
Prawa i obowiązki ucznia w świetlicy
1. Uczeń przebywający w świetlicy szkolnej ma prawo do:
2. Uczeń jest zobowiązany do:
§6
Nagrody i wyróżnienia
Kary
§ 7
Współpraca z rodzicami
1. Zadaniem świetlicy jest rozwijanie dialogu, partnerstwa i współdziałania nauczycieli z rodzicami;
2. Wspólnym celem działań rodziców i nauczycieli świetlicy jest wychowywanie, edukowanie i opieka nad naszymi uczniami;
3. W trakcie odbierania dzieci ze świetlicy przez rodziców/opiekunów następuje wymiana informacji na temat postaw i zachowań uczniów;
4. Podczas codziennych kontaktów wychowawca i rodzic mogą wspólnie wypracować sposoby rozwiązywania zaistniałych problemów;
5.Rodzice czynnie uczestniczą w organizowaniu imprez szkolno-świetlicowych.
§ 8
Prawa i obowiązki wychowawcy świetlicy
1. Nauczyciel świetlicy odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo uczniów od chwili ich zgłoszenia się do świetlicy do rozpoczęcia zajęć lekcyjnych oraz od chwili zakończenia zajęć lekcyjnych do przekazania ich rodzicom/opiekunom.
2. Prowadzi zajęcia programowe i inne wynikające z rocznego planu pracy opiekuńczo – wychowawczej.
3. Prowadzi dziennik zajęć wychowawczych.
4. Zasady wypełniania dziennika regulują odrębne przepisy.
5. Nauczyciel świetlicy informuje wychowawców poszczególnych klas o funkcjonowaniu dziecka podczas zajęć świetlicowych. Informacje te uwzględnia się przy ustalaniu oceny z zachowania.
6. W przypadku zaistnienia wypadku, któremu uległ wychowanek niezwłocznie powiadamia pielęgniarkę. Od decyzji pielęgniarki zależy dalsze postępowanie.
7. Współpracuje z wychowawcami klas, pedagogiem szkolnym, psychologiem, logopedą oraz rodzicami.
8. Wspomaga działania szkoły w procesie dydaktyczno – wychowawczym.
§ 9
Dokumentacja świetlicy
§ 10
Postanowienia końcowe
1. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej zostają zapoznani z Regulaminem Świetlicy na początku roku szkolnego;
2. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej szkoły w zakładce Świetlica oraz w wersji papierowej u nauczycieli świetlicy;
3. Regulamin świetlicy zostaje przyjęty do przestrzegania po zatwierdzeniu przez dyrektora szkoły.